Siis, kui ruumi jääb väheks…

Mitmeid kuid tagasi, kui maja oli juba meie kätes, selgus, et säilitame kõik olemasolevad kandvad seinad ning korraliku esiku jaoks ei leidu olemasolevate seinte vahele sobivat kohta. Samas oli soov ruumika esiku järele suur ning peagi sai selgeks, et tuleb ette võtta üks suurem juurdeehitus. Meie soovi toetas ka asjaolu, et punase majapoole otsaküljel on sarnane juurdeehitus.

Esimese hooga sai paberile joonistatud nii väiksemaid kui suuremaid lahendusi, kuid valik langes kõige ruumikama variandi kasuks. Seda seetõttu, et niikuinii oli juurdeehitus päevakorras ning miks mitte mahutada sellele pinnale ka muid vajalikke ruume. Kogu juurdeehituse pindala on 6,4×4,6m, kokku ca 30m². Sellele pinnale plaanime ära mahutada avatud esiku, garderoobi, majapidamisruumi ning sauna, mille sissepääs jääb vannitoa poolele.

Kogu juurdeehituse esimeseks etapiks oli paberite kordaajamine vallavalitsuses. Antud juhul tähendas see ehitusseadusele vastava ehitusprojekti esitamist ning ehitusteatise taotluse esitamist. Kogu protsess projekti koostamisest kuni ehitusteatise kättesaamiseni võttis aega umbes ühe kuu. Täpsustuseks veel nii palju, et kuna juurdeehituse kubatuur jäi alla 30% kogu olemasoleva hoone kubatuurist, siis ei nõutud ehitusluba, vaid piisas ehitusteatisest. Kui kellelgi on plaanis ehitama hakata, tasub kohalikust omavalitsusest täpsemalt uurida, mida on vaja tulevase hoone/juurdeehituse seadustamiseks.

Juurdeehituse esimene ehituslik etapp on loomulikult vundament. Peale savikihi eemaldamist paigaldame kõige alla geotekstiili ning selle peale omakorda killustiku kihi, mis saab korralikult kinni tambitud. Seejärel paigaldame killustikupadjale 1,2×1,2m suured taldmiku plokid ning nende peale vundamendiplokid mõõtmetega 500x600x2400mm. Kasutame vundamendi ehituseks põhimõtteliselt samu materjale ja lahendust, nagu kunagi kasutati suurte korterelamute ehitamiseks. Plokkide vahelised tühimikud valame betooni täis ja armeerime nii, et ülemist vööd ja plokke on võimalik omavahel hiljem kokku siduda.

DSC01240Vundamendiplokid on paigas

Üks suuremaid takistusi selle ehitamise käigus on märg ilm, mis muudab kogu krundi suureks mudamülkaks. Traktori liikumine krundil on kohati võimatu ning päris mitmel korral leiame eest vaatepildi, kuidas traktor on peaaegu meetri sügavusele maasse vajunud. Peale mõningast nikerdamist õnnestub tänu võimsale masinale ja osavale kopamehele traktor taaskord kõvemale pinnasele saada ning töö võib täie hooga jätkuda.

DSC01238Nagu näha, on tegemist väga savise pinnasega

DSC01236Kummikud jalga, mis muud!

Peale seda, kui vundamendiplokkide vahed saavad täis valatud ja armatuur paigaldatud, jääb vundament mõneks ajaks seisma ning kivistuma. Paar nädalat hiljem alustamegi juba maapealse osa ehitamisega. Kõigepealt valame vundamendiplokkide peale esimese vöö, millega lisaks plokkide sidumisele saame ka ühtlase sirge pinna, mille peale saab hiljem laduda Fibo 5 plokkidest sokli osa. Fibot laome kaks rida ning selle peale valame sidumiseks veel omakorda betoonvöö – see saab olema viimane pind enne puitkarkassi paigaldamist. Ka sel viimasel vööl laseme paar nädalat kivistuda, enne kui alustame edasiste töödega. Lisaks muudele töödele tegeleme paralleelselt ka tagasitäitega, mille jaoks kasutame liiva.

DSC01267Rõõm vundamendi valmimise üle, veidi nukrust tekitab aga taustal olev pinnas

DSC01292Vundament oma täies hiilguses, oodates järgmisi töid


“Keep working hard and you can get anything that you want.”

Aaliyah

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s