Esimene vannituba on valmimisele väga lähedal!

Kevadel, suvel ja sügisel pühendasime enamiku oma ressurssidest välitöödele. Talvel on aeg suuremate töödega majja sisse kolida. Üks esimesi ruume, mille viimistlemise ette võtame, on teise korruse duširuum. Ehkki mõlemal majapoolel on vannitoad nii ülemisel kui alumisel korrusel, teeme algust just teise korruse vannitubadega. Seda seetõttu, et ülemise korruse vannitoad on oluliselt väiksemad kui alumise korruse omad – nii kulub vähem aega ja raha, et saada majja kasutuskõlblik WC ja dušš. Hoolimata sellest, et nimetame oma ülemist duširuumi väikeseks, on sellelgi 5m² põrandapindala, mis on tegelikult täiesti piisav, et ära mahutada pesemisnurk, kraanikauss ja WC-pott.

Duširuumiga on kindel plaan mitte kasutada valmis kujul dušinurkasid ning kõige märjema osa duširuumist soovime piirata kõrgema äärega, et vältida võimalikku vee sattumist kuivale alale. Kõrgenduse tegemisest nii palju, et esialgu valame põranda ühtlaselt ära õigele tasapinnale ning seejärel paneme paika telliskivid, mida kasutame kõrgenduse tekitamiseks. Nende telliste fikseerimiseks kasutame liimvahtu. Peale äärte tahenemist saame ette võtta märja nurga kalde valamise. Kuna vannitoas on kasutusel seinaäärne trapirenn, siis on valamine lihtne – selles mõttes, et kalle peab olema ainult ühes suunas. Trapirenn ise on täpselt dušinurga laiusega.

Kui valamistega ühele poole saame, tuleb ette võtta duširuumi üks kõige tüütumatest töödest – hüdroisolatsiooni tegemine. Kõik plaadiliited, nurgad ja kõrgenduse katame hüdroisolatsiooni kangaga, mis peaks kindlustama selle, et liitekohtade mängimise puhul ei tekiks hüdroisolatsiooni sisse pragusid.

1Duširuumi põrand on valatud ning kõrgendus telliskividest liimvahuga kinnitatud.

Duširuum näeb kuju poolest veidi kummaline välja – tegemist pole päris tavalise nelinurkse ruumiga. Kokku on viis seina, millest üks on diagonaalis. Selline mõte ei tekkinud niisama, vaid tuleneb praktilisest vajadusest – diagonaalne sein tekkis seetõttu, et selle seina taha oli vaja jätta läbipääs ühest ruumiosast teise. Kui oleksime kõnealuse seina teinud täisnurgaga, oleksime sulgenud ligipääsu vannitoa kõrval asuvas magamistoas ühte väikesesse ruumisoppi (millest tulevikus saab tõenäoliselt garderoob).

Paar päeva möödub hüdroisolatsiooniga plätserdades ning peale selle kuivamist hakkame mõtlema sellele, kuidas täpsemalt plaadid maha panna. Nii seina- kui ka põrandaplaadid said juba varasemalt ära tellitud, sest nende tarneaeg on paar nädalat. Kogu plaatide otsimise protsess oli kokkuvõttes kiire ja lihtne – käisime ühe päeva jooksul läbi neli suuremat kodukoha lähedal asuvat ehitustarvete poodi. Kuigi peale kolmandat poodi olime juba lootust kaotamas, sest ei olnud näinud ühtki sobivat varianti, siis õnneks viimasest, neljandast leidsime oma duširuumi sobivad plaadid – need olid nii meeltmööda, et ei vajanud isegi pikemat omavahelist arutelu. Üldiselt on mõte selline, et põrand koos kõrgendusega on ühe plaadiga ning seinte puhul kasutame kahte erinevat tüüpi plaati. Üks neist on mustriline, loodusliku valge ja pruuni värvi kirju ning teine säbruline pruuni värvi plaat.

3Põrandaplaadid on paigas, kuid põrand on veel plaatimistöödest segune.

4Vaatasime, kas seinaplaadid ikka passivad põrandaplaadiga kokku…

Kui saime põrandaplaatide paigaldamisega alguse sisse tehtud, kulus selleks kokku kolm tööpäevajärgset õhtut. Põranda puhul on vigade vältimine eriti oluline, sest kui mõni nurk peaks veidi üles jääma, siis on seda igal korral talla all tunda. Sellest lähtuvalt sai nii mõnigi plaat uuesti üles võetud ja uuesti paika sätitud. Hoolimata suurest ajakulust jäime tulemusega lõpuks väga rahule.

Peale põranda valmimist võtame ette kõige suurema seina, kuhu on planeeritud kirju plaat. Nagu ikka, siis seina plaatimisel alustatakse tavaliselt teisest reast – niiviisi teeme ka meie. Selleks paigaldame kõigepealt õigele kõrgusele liistud, mille peale saaks teise rea plaadid paigaldada. Kirju plaadiga seina puhul on keeruline see, et kõik toru läbiviigud ja ka WC-poti loputuskast on just selles seinas. See tähendab, et nikerdamist on päris palju. Õnneks on meil kohapeal olemas (laenatud) korralik keraamiliste plaatide lõikamiseks mõeldud platesaag, millega on väga lihtne teha täpseid ja puhtaid lõikeid. Samuti vähendab see võimalust, et lõikamise käigus midagi katki võiks minna. Praegu tagasivaadates ei meenugi, et kogu plaatimise jooksul mõni plaat katki oleks läinud (kuigi plaate oli arvestatud varuga).

Põnevust lisab asjaolu, et ruumi kõrgus jaguneb kaheks: üks osa ruumist 2,5 meetrit ja teine osa 3 meetrit. Põhjus seisneb selles, et duširuum asub vintskapi neelu nurgas ning me ei soovi lage kalde all teha. Seetõttu otsustasime sellise lahenduse kasuks, kus üks osa laest on kõrgem ja teine madalam. Kuna selle koha peal ei ole võimalik korralikult paksu villakihti panna, siis lahendame olukorra järgnevalt: laetalade vahele paneme kõigepealt 100mm Kingspani plaadi ja hiljem saab selle ruumi, mis sinna üles vahele veel jääb, täita puistevillaga.

5Kirju sein oma plaaditud hiilguses

Peale esimese kirju seina valmimist alustame teise etapiga, mis sisaldab kokkuvõttes kolme erinevat seinaosa. Kaks neist katame pruuni plaadiga ning ühe kirjuga. Üldiselt kulges seinte plaatimine suuremate probleemideta, kuid peab tunnistama, et peale segu kivistumist leidsime järgmisel päeval veel paar kohta, kus oli miskit nihu läinud. Ilmselt sai peale plaadi paikapanekut hiljem seda veel kogemata liigutatud ning sellest tekkisid ka väikesed vead. Õnneks on tegemist vaid vaevalt väljaulatuvate nurkadega ning tänu korralikult jooksvatele liinidele ei ole eemalt vigu märgata.

6Esimene aimdus kogu kontseptsioonist

Peale plaatimist ja vuukimist võtame ette WC-poti ja dušisegisti paigaldamise, lõpuks saab ka meie majapooles paika täiesti kasutuskõlblik WC! Samuti saame tasapisi alustada uksepoolse seina ja lae katmist laudadega.

7WC-poti kõrval olev sein saab viimistletud lauaga

9Lakke paigaldame samuti valgeks värvitud lauad, mille vahelt jäävad välja paistma originaalpalgid

Valgustid pärinevad Jüri vanaisalt, kel olid need kunagi kasutuses. Tegemist on välivalgustitega ning seega sobivad need ideaalselt vannituppa, kus on vaja niiskuskindlaid lampe.

10Vanaaegsed valgustid koos vanaaegsete palkidega loovad vannitoas parajalt maalähedase tunde11Pesemisnurgas sai paika ka dušisegisti

Dušinurga ja WC-poti vahele on mõeldud väike kapike, mille peale paigaldame tööpinnapealse kraanikausi. Kapikese meisterdame ise, sest mõõtude poolest oleks poest päris keeruline leida täpselt sobivat suurust – nimelt on ruum üpris piiratud, kuid samas sooviks teha selle kapi siiski nii laia kui võimalik. Kraanikauss on juba soetatud ning ootab  paigaldamise aega. Kraanikausi kohale on plaanitud peegel. Ühtlasi on dušinurgast puudu veel klaasist sein ja uks, mis on küll tellitud, kuid pole veel kohale jõudnud. Klaasi paigaldame kõrgenduse peale ning see hakkab täitma nähtavasti märja ala piiramise funktsiooni.


Wash Your Worries Away…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s