Lõpliku trepi valmimine

Enne sissekolimist oli eesmärgiks saada elutuba sellisesse staadiumisse, et oleks võimalik hakata mööblit sisse tooma. See tähendas ühe pikalt edasilükatud töö ette võtmist – lõpliku trepi ehitamine. Kogu eelneva aasta on meid mugavalt teisele korrusele aidanud ajutine trepp ning see õigustas end igati, kuid sissekolimise ajaks peame valmis saama siiski päris õige trepi. Seda seetõttu, et kolime majja koos koeraga ning ajutise trepi puhul oleks tal suur oht käppadega astmete vahele kinni jääda ja end vigastada.

DSC01117_1Meenutus ajutisest trepist

Selleks, et uue trepi ehitamise juurde asuda, tuli esmalt välja mõelda, millist treppi me üldse soovime. Järeldusele, et meil saab olema nn kinnine trepp, jõudsime ammu. See tähendab, et astmete tagused on kinni ehitatud. Hiljem jõudsime veel ka sellise mõtteni, et kuna trepi alla jääb tegelikult päris suur ala, on sellest võimalik koerale ehitada tema isiklik “tuba”. See tähendab, et lõpuks tekkis plaan ka trepi külg kinni ehitada. Tänu sellele tekib trepi alla kinnine ala, kuhu teistel asja pole ning koeral on eraldatud ala, kus rahulikult pesas pikutada. Kuna trepialune osa on kokkuvõttes päris kõrge, siis üht osa saame kasutada lisaks veel ka panipaigana.

Kui olime üldistes trepiga seotud küsimustes kokkuleppele jõudnud, kerkisid esile detailsemad küsimused, mis tähendas materjali ja värvide-toonide määramist. Esimese korruse läbivateks toonideks on välisseina palgist tulenevalt pruun ning lisaks meie endi poolt valitud valge. Otsustasime, et ei hakka uusi toone sisse tooma ning jätkame sarnase stiiliga, millest lähtuvalt saavad trepiastmeteks tammepuidust liimpuitkilbid, mille võõpame esmalt tumepruuni peitsiga ning seejärel õlitame. Astmetagused lauad saavad valge värvi alla.

DSC02059_1Peitsitud trepiastmed ootavad järgmist tööetappi

DSC02060_1Trepiastmete külgedelt on näha ka valgustuse jaoks sisse freesitud sooni

Valgustuse osas mõtlesime algusest peale, et trepil võiks olla astmevalgustus – kujutasime ette nii, et iga astmelaua nina sees on LED-ribad, mis valgustavad selle all asuvat astet. Kuna konkreetselt sellise lahenduse paigaldamisega polnud varasemat kogemust, siis asusime esmalt teadjamatelt inimestelt uurima, milliseid vahendeid ja võimalusi antud mõtte teostamiseks üldse välja pakutakse. Selleks külastasime üht kohalikku LEDi poodi, kus seletati väga täpselt lahti, kuidas, mis ja missuguseid detaile antud lahenduse jaoks vaja on. Peab tunnistama, et õnneks ei olnud tegemist ülearu keeruka tööga, kuid aega kulus siiski omajagu.

LED-ribade paigaldamise eeltööna tuli astmetele sisse freesida sooned, et LED-riba istuks süvistatult astme sees ning näha oleks ainult valgusvoogu, mitte valgusriba ennast. Samuti tagab astme sisse süvistamine selle, et valgus ei pimestaks. Astmete sisse freesitud soonte sügavus oli 17-18 millimeetrit. LED-riba kleepisime alumiiniumprofiili sisse, mille peale on võimalik paigaldada ka spetsiaalsed plastikkatted. Kuna meie sooviks oli valgust hajutada, siis valisime matid plastikkatted. Tänu sellele ei paista kusagilt välja, et LED-riba koosneb üksikutest valgustatud punktidest. Kui alumiiniumprofiil koos LEDi ja seda katva mati kattega on kõik üheks tervikuks kokku pandud, liimime selle omakorda astme külge. See tähendab, et lõpuks on võimalik füüsiliselt trepi ehitamisega algust teha. Kogu elektriga seonduv töö sai enne trepi paigaldamist ära tehtud, et ei peaks pea alaspidi mööda treppi ronides tegutsema.

Kui töödega lõpuks astmete paigaldamise juurde jõudsime, jätkus töö juba päris tempokalt. Paari päevaga valmis kogu trepp ja lõpuks saime lisaks funktsionaalsusele treppi nautida ka stiilielemendi rollis. Tänu ajutise trepi eelnevale olemasolule said ka õiged trepiastmed väga kiirelt paika, sest enam polnud vaja ühtki astet eraldi loodida või rihtida. Kogu trepp sai paika varasemalt määratud sammu järgi ning lõpptulemusega jäime rahule.

DSC02075_1Lõpuks sai trepp kena välimuse…

DSC02077_1Järgmiseks võtsime ette trepi taga asuva seina, mis antud pildil on näha veel lahtisena…

DSC02083_1Õhtuhämaruses katsetasime ka trepivalgustust – õnneks vastas see täpselt ootustele

Trepp on aga ainult osa sellest, mis on vajalik sissekolimiseks. Kuidagi ei saa mööda vaadata seintest ega laest, millest mõlema puhul vajab osa veel lõpetamist. Lagi sai suuremalt jaolt juba varem valmis tehtud ning see vajab vaid lõpetamist ning liistutamist (mis teadagi lükkub iga ehituse puhul kaugemasse tulevikku, kuna kõik muu hädavajalik nõuab omajagu ressursse).  Ühes lae lõpetamisega sai valmis ventilatsioonitoru ümber asuv kast, tänu millele sai paika panna ka plafoonid. Elutoa lagi oli vaid vormistamise küsimus, ilma suurema töise sekkumiseta. Päris lõpule me ühe soojaga siiski ei saanud, sest muutsime veel viimasel hetkel ka televiisori tulevast asukohta. See tähendas, et tuli ümber paigutada televiisori jaoks vajalik kontakt ja internetikaabel. Kuna plaanime TV paigaldada seinale, siis nii elektrikontakt kui ka internetikaabli pistik on paigutatud otse lakke. Õnneks ei toonud see ümberarvestamine endaga kaasa ülearu suurt ettevõtmist – tuli lahti võtta üks laelaud ja seejärel kaablid lae pealt läbi ajada.

Trepi taga asuva seina jaoks kulus see-eest märgatavalt palju aega. Iseenesest oli ammu teada, et paneme sinna sisevoodrilaua, mida oleme läbivalt päris palju kasutanud. Esimeseks katsumuseks oli laua hankimine – me ei oodanud, et see nii keeruliseks osutub. Meile sobivas ajavahemikus puudus tarnijal endal transpordi pakkumise võimalus. Kuna planeerisime selle töö isiklikule puhkuse ajale, ei olnud meil ülearu palju aega, et oodata kauba transportimist meile sobivasse kohta. Arvestasime oma plaanid veidi ümber, võtsime käru sappa ja sõitsime laudadele ise järele – meie jaoks tähendas see ca 400 kilomeetrist autoreisi. Vahelduse mõttes oli hea üks päev majast ja ehitusest eemale saada ning läbi autoklaasi Eestimaa lumist talveilma nautida.

Järgmisel päeval sai töödega jätkata. Kõigepealt tuli ette võtta laudade värvimine – nagu varemgi, ikka taas värvipüstoliga. Käsitsi värvimine oleks sääraste mahtude juures väga ajakulukas. Värvimisele järgnes nö tavaline ehituspäev ning päris mitu päeva järjest sai veedetud ühe seina ääres seda laud-laua kaupa kõrgemale ladudes. Peab tunnistama, et tegelikult ei ole see sein praeguseni veel päris valmis, sest esimese hooga oli eesmärk ära teha vähemalt see osa, mis esimeselt korruselt näha jääb – just nii palju saigi tehtud. Esimesel korrusel trepi poole vaadates on näha valge laud ning teisele korrusele liikudes on näha nii kipsi kui ka villa. Teisel korrusel jätkame seinaga siis, kui ehitus sinnamaale jõuab.

DSC02119-horz_1Nendel piltidel on näha nii trepitagust seina kui ka koera jaoks mõeldud väravat

Üle ega ümber ei saa ka elutoa seintest. Kirjutasime kunagi varasemalt, et plaanime säilitada võimalikult palju originaalmaterjalist seinu. Elutoa puhul on neljast seinast kolm sellised, mis said puhtaks tehtud (palkseina ka lihvitud) ja seejärel lakikihiga kaetud. Palkseina puhul tähendas puhastamine trelli otsa käiva terasharjaga töötlemist, kiviseina puhul aga suurt tolmutamist haamri, peitli ja tolmumaskiga. Nii palgi kui kivi puhul on lakkimise peamiseks eesmärgiks vältida materjalide tolmlemist, sest lakk seob pehmed pinnad tihedalt kokku nii, et edasi ei pudiseks. Eriti oluline on see just kiviseina puhul, kus kohati on kasutatud savisegu. Lakkimata kujul kipub see pihta minnes iga kord pudisema. Nüüd, kus sein lakitud, ei ole pudisemisega probleeme olnud. Palgi puhul on lakkimise üheks peamiseks eeliseks, et see seob ära palkide vahel oleva taku. Vastasel juhul leiaksime taku kiudusid ilmselt veel aastaid.

DSC02133_1Põgus pilguheit elutoa mitmekesisele seinale

 


“The world is like a grand staircase, some are going up and some are going down.”

Samuel Johnson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s